Kvetkez 10 cikk | Elz 10 cikk |
Alapinformcik |
|
2010.05.30. 08:19 |

Holarktikus faj; (az ember utn) a legnagyobb terleten elterjedt emls. szak-Amerika s Eurzsia szaki terleteinek meghatroz cscsragadozja, de megtallhatjuk kpviselit Kzp-Amerikban, szak-Afrikban s Dl-zsiban is. Az egykor sszefgg, hatalmas terleten a tlzott vadszat kvetkeztben ma mr csak elszigetelt csoportjai maradtak fenn, gy pldul szak-Afrika szavanna vezetbl az ember teljesen kiszortotta. Kihalt Japnban is; az Arab-flszigeten ersen veszlyeztetett, szinte el is tnt. Termszetes lhelyt nehz meghatrozni, hiszen (az ember kivtelvel) a farkas a klnbz biomokhoz leginkbb alkalmazkodott emls: a flsivatagtl a tundrn t a trpusi eserdig mindenhol kpes meglni.
Jelenleg a legtbb lhelyn vdett; tbb alfaja szerepel a Nemzetkzi Termszetvdelmi Szvetsg (IUCN) vrs listjn.
Talpn s farka alatt a terlet megjellst segt illatmirigyek vannak.
Izomzata, tdeje s szve kivlan alkalmazkodott a zskmny ldzshez: rvid tvon sebessge elri a 60–70 km/rt, s ekzben akr 4—5 mtereseket is ugorhat. Valamivel lassabban futva (45–50 km/rval) mintegy 15–20 percig kpes ldzni a prdt, de ilyen hossz futs utn legalbb ennyit pihennie is kell.
Szaglsa s hallsa egyarnt kitn: ha megfelel a szl irnya, akr 2–2,5 km-rl is megrzi a jvorszarvas szagt; szeld farkasok 6 km-rl is vlaszoltak egy ismers ember farkasvltst utnz hangjra — a valdi farkasvltst valsznleg jval messzebbrl is meghalljk. Ltsuknak klnsen a mozgst rzkel funkcija kivl.
A farkast tlzs nlkl tartjk a legintelligensebb ragadoznak. Agytrfogata 150–170 cm³; klnleges rtelmi kpessgei a trsas letmd eredmnyeknt fejldtek ki.
Vad alfajai a rknl jval nagyobb, szrke, barnsszrke, srgsbarna vagy fehr szn llatok. (Az alfaj szne lhelytl fgg.)
lettartama tlag 13 v, fogsgban tlag 15 v. A vadon l farkas szletskor vrhat lettartama 5–6 v; a hall leggyakoribb okai a vadszat s a dominancia-harcok kzben szerzett srlsek.
A farkas fleg rendkvl szervezett szocilis csoportokban, gynevezett falkkban l. A falka kommunikcijnak elhreslt mdja az gynevezett farkasvlts: a farkasok krusban „nekelnek”:
- sszetartozsuk erstse rdekben,
- aktivitsuk szinkronizlst segtend s
- annak jelzsre, hogy a terlet az vk.
Testbeszdben nagy szerepet kap a hossz, bozontos farok.

A nstnyek testtmege 12–55 kg (tlagosan mintegy 40 kg), a hmek 15–80 kg (tlagosan mintegy 50 kg); a legkisebbek az Arab-flszigeten l (lt?), a legnagyobbak az szak-amerikai farkasok. Testhossza 1,0–1,6 m, amihez hozzjn mg a 40–50 cm-s farok. Szrzete lhelytl fggen a fehrtl a mlyfeketig vltozik; Eurpban ltalban szrksbarna. Egy alomban elfordulhat akr minden sznrnyalatbl is klyk. |
Kvetkez 10 cikk | Elz 10 cikk |
|